چگونه باورهای قدرتمند بسازیم؟

باورهای قدرتمند

چگونه باورهای قدرتمند بسازیم؟

تحقیقاتی که در زمینه ساخت باور انجام گرفته نشان می دهد که با ساخت باورهای قدرتمند می تواند شرایط مالی فرد را بکلی دگرگون کند

در این مقاله به نحوه ساخت باورهای قدرتمند اشاره می کینم و به نمونه های موفقی اشاره می کنیم که از طریق ساخت باورهای قدرتمند به نتایج چشمگیری دست یافتند

نقش تصویرسازی در ساخت باورهای قدرتمند

تصویرسازی در ساخت باورهای قدرتمند بسیار تاثیرگذار است که با یک مثال اهمیت این موضوع را نشان می دهیم

تمرین تصویرسازی:

یک پر آبی رنگ را تصور کنید.

یک دقیقه آن را با تمام جزییات تصور کنید و بعد آن را رها کنید.

می توانید اطراف پّر را با نور طلایی بپوشانید.

بعد از مدتی آن پر را در یک جایی می بینید.

مثلا من همین تمرین را انجام دادم و یک پر آبی رنگ را تصور کردم حدود یک هفته بعد در حیاط خلوت خانه مان، یک پر آبی رنگ جلوی پایم افتاد و تصور دقیقا محقق شد یعنی به هر چیزی فکر کنید اتفاق میفتد.

حتی می توانید خودت را هم در تصویر جای دهید تا واقعی تر شود.

با همین تمرین باورهای قدرتمند خود را تقویت کنید.

امروز یک پّر و فردا جهان!

باور قوی

 

نقش باورهای قدرتمند در کسب ثروت

کسی که آرزو دارد ثروتمند باشد باید به آنجا که ثروت‌ وجود دارد، برود. تنها در یک جزیرۀ بیابانی، فرد می‌تواند یک زندگی سخت را برای بقا پشت سر بگذارد، یعنی اصلاً تلاشی برای کسب ثروت نکند.

 اگر پول می‌خواهید، باید با افرادی که پولدارند یا افرادی که می‌دانند چگونه آن را به دست آورند، ارتباط برقرار کنید. این ممکن است کاملاً نابخردانه به نظر برسد. اما حقیقت این است که اگر دنبال پول هستید، باید به جایی بروید که پول خرج می‌شود. همچنین باید شخصاً با کسانی که صلاحیت پول خرج کردن دارند، آشنا شوید.

درآمد دو میلیون دلاری با ساخت باورهای قدرتمند

دیکسون تا ۴۷ سالگی فقط ۶۵ دلار دارایی داشت او هیچ منبع درآمد و شغلی نداشت. او تصمیم گرفت به خود ثابت کند که علم ساخت باورهای قدرتمند مؤثر واقع خواهد شد.

او به کار گویندگی علاقه داشت و سرانجام با اقداماتی که انجام داد گوینده مشهور رادیو شد و به بیش از دو میلیون دلار دست یافت و در حال حاضر پروژه های دیگری با درآمدهای بسیار بیشتر نیز در دست کار دارد.

 

ثروت معنوی جیمز جیهیل با ساخت باورهای قدرتمند

ثروت معنوی انسان خودشناخته‌ای مانند جیمز جی‌هیل، کسی که راه‌آهن بزرگ نورثرن را در یک بیابان بی‌آب و علف ساخت، باید بسیار زیاد باشد.

دیوانگی او بنای یک امپراطوری را رقم زد. او با استفاده از نیروی معنوی، جنگل‌ها و دشت‌ها را به ثروت های فراوان تبدیل کرد و با همان نیرو بر همۀ طلا و اعتبار مورد نیاز در بازارهای آمستردام و لندن حاکم شد و به میلیون‌ها نفر کمک کرد تا ثروت‌های فراوانی در سرزمین سرد نورث‌وست کشف کنند.

باورهای قدرتمند

 

خرید خانه با استفاده از باورهای قدرتمند

بـه عنـوان مـثال شما یک خـانۀ جـدیدی را دوست دارید. تخیل شما شروع به کار می‌کند.

در ابتدا شما فقط تصـویر مبـهمی در مورد نوع خـانۀ مورد نظرتان در ذهـن دارید. سپس همان‌طور که آن را با سایر اعضای خانواده در میان می‌گذارید – یـا از سـازندگان سـؤال می‌کنید یا به تصاویر خانه‌های جدید نـگاه مـی‌کنید – تصویر ذهنی روشن‌تر و واضح‌تر می‌شود، تا زمانی که بتوانید خانۀ ایده‌آل خود را با تمام جزئیات آن تجسم کنید.

پس از آن، ناخودآگاه وارد عمل می‌شود تا آن خانه را برای شما فراهم کند. ممکن است به شیوه‌های مختلفی تأثیر خود را نشان دهد.

 اما آیا واقعاً اهمیت دارد که خانه را با دستان خود بسازید، یا این‌که آن را بخرید، یا از طریق افراد دیگری به آن دست یابید؟ این‌که چطور به آن دست می‌یابید اصلاً اهمیت ندارد!

داستان یک ماهیگیر از ساخت باورهای قدرتمند

یکی از بزرگ‌ترین ماهیگیران از روش تجسم استفاده می‌کرد. او با یکی دو نفر دیگر در یک قایق می‌نشست و ماهی‌های قزل‌آلا را یکی پس از دیگری از آب بیرون می‌کشید، درحالی‌که همراهانش با استفاده از همان طعمه و ظاهراً با همان شیوه قلاب‌های خود را بارها و بارها در همان مکان‌ها می‌انداختند، بی‌آن‌که نتیجه‌ای بگیرند.

او می گفت: «من با کلمات جادویی قدیمی خودم آنها را گول می‌زنم؛ یعنی به آنها می‌گویم که قلاب مرا بگیرند. من در ذهن خودم این کار را انجام ‌می‌دهم و به آنها می‌گویم طعمۀ سر قلاب را بگیرند.

 به عبارت دیگر تصور می‌کنم آنها به قلاب می‌چسبند و معتقدم مؤثر واقع خواهد شد. این همۀ چیزی است که می‌توانم به شما توضیح بدهم.»

در حقیقت او با تقویت ایمان و باور خود، باورهای قدرتمندی را برای خود ساخته و با پشتکار به آنها پایبند بوده است که چنین نتایج فوق العاده ای را کسب کرده است.

شخصیت پولساز

 

 

تمرین ساخت باورهای قدرتمند

چند سنگ کوچک یا سنگریزه را پیدا کنید که به راحتی بتوانید آنها را پرتاب کنید و یک درخت پیدا کنید که قطر آن حدود ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر باشد.

همچنین می توانید بجای درخت، چوبی با این قطر در زمین بکارید. یا یک سنگ با این قطر را روی زمین بصورت عمودی قرار دهید.

 حدود ۱۰ متر دورتر از آن بایستید و شروع کنید به زدن سنگریزه به آن. اگر به‌صورت عادی و بی‌هدف پرتاب کنید هیچ‌کدام به نقطۀ مورد نظر برخورد نمی‌کنند​.

حالا دست نگه‌دارید و به خود بگویید که می‌توانید به هدف ضربه بزنید. یک تصویر ذهنی از درخت تجسم کنید و قدم جلو بگذارید تا سنگ یا سنگریزه درست به جایی که مد نظر شماست برخورد ‌کند. خواهید دید که کاملاً موفق می‌شوید.

تنها با این روش در ساخت باورهای قدرتمند به خود کمک کنید.

نقش باورهای قدرتمند در ساخت کیک

دو نفر می‌توانند برای تهیۀ یک نوع کیک تلاش کنند، از مواد یکسان استفاده کنند و دستورالعمل‌ها را دنبال کنند. یکی شکست خواهد خورد و دیگری کاملاً موفق خواهد شد.

چرا؟ در حالت اول، آشپز با ترس شروع به پخت کیک می‌کند. او می‌داند در گذشته نتوانسته به خوبی کیک درست کند و نگران نتیجه است.

 او تصویر ذهنی کاملی از سطح قهوه‌ای طلایی اشتهاآور با طعم خارق‌العاده ندارد، بلکه ناراحت و عصبی است و بدون آن‌که بداند، اضطرابش روی تهیۀ کیک تاثیر می‌گذارد.

فرد دومی آگاه است. او می‌داند که کیکش عالی خواهد شد و همین‌طور هم می‌شود. این تصویر ذهنی اولیه یعنی باور، یعنی ساخت باورهای قدرتمند که باعث موفقیتش می‌شود.

 

باور مثبت و  قوی

 

 

تمرین جملات تأکیدی برای ساخت باورهای قدرتمند

از جملات تاکیدی می توانید برای ساخت باورهای قدرتمند استفاده کنید.

فقط آن را بیست یا سی بار تکرار کنید. جملات «من قوی هستم»، «من خوشحالم»، «من متقاعدکننده هستم»، «من دوستانه هستم» «من ثروتمند هستم» و «همه‌چیز خوب است»؛ چند جملۀ تأکیدی ساده‌اند که می‌توانید برای بهبود دیدگاه ذهنیتان استفاده کنید. اما اگر تأثیرات قرار است دائمی باشند، باید جملات تأکیدی را تا رسیدن به نتایج مطلوب ادامه دهید.

با این روش و مداومت در انجام آن، هم در ساخت عادتهای قدرتمند و هم در ساخت باورهای قدرتمند به خود کمک کنید.

نقش علاقه و توجه در تقویت باورهای قدرتمند:

علاقه و توجه ارتباط نزدیکی با ابتکار عمل و ساخت باورهای قدرتمند دارند. هرچه علاقۀ بیشتری به کار خود داشته باشید، به‌طور طبیعی بیشتر به آن توجه می‌کنید و نتایج بیشتری خواهید گرفت. همۀ ما کاری را که مورد علاقه‌مان باشد به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهیم، بنابراین اگر به کاری که به آن مشغولی علاقه‌مند نیستید، دنبال چیزی باشید که به آن علاقه دارید. هرچه علاقه بیشتر باشد، کار بهتر می‌شود؛ و باورهای قدرتمند شما بیشتر تقویت می شود. تنها این عامل به شما انگیزه می‌بخشد و باعث موفقیت طولانی‌مدتتان می‌شود

نقش پشتکار در تقویت باورهای قدرتمند

تنها چیزی که توماس ادیسون و هنری فورد را از سایر مردم متمایز کرده، پشتکار است. زیرا هر دوی آنان تصویری را در ذهن خود داشتند و نگذاشتند که هیچ‌کس یا هیچ چیز مانع از تحقق آن شود.

آنها بااستقامت و باپشتکار باورهای قدرتمندی را برای خود ساخته بودند. یکی از آنها دنیا را چراغانی کرد و دیگری دنیا را روی چرخ‌های وسایل نقلیه قرار داد. البته پاداش‌شان هم ثروت بود!

باورهای قدرتمند

 

 

داستان باورهای قدرتمند پل هانسی

پل هانسی بیشتر از بیست سال است که در شرکت بیمه‌ی پرودنشال کار می‌کند و دو سال است که در سمت مدیریت مشغول به کار است.

او گفت که در میان ۵۰۰ شعبه‌ی شرکت بیمه‌ی پرودنشال، شعبه‌ی ما در جایگاه ۱۷۵ قرار دارد. با این که رتبه‌ی شعبه‌ی ما بد نیست – اما می‌دانم ما می‌توانیم در بین  شعبه‌ی برتر قرار بگیریم؛ اما هر سال سعی می‌کنم این کار عملی بشود، اما هیچ‌وقت از پسش برنیامده‌ام.

دلیل شکست پل هانسی

پل هانسی در حالی خودش را در جایگاه ۱۷۵ می دید برای جایگاه زیر ۱۰۰ خودش و همکارانش بسختی تلاش می کردند ولی نتیجه نمی داد چون تصویر ذهنی شان اشتباه بود.

 آنها بایستی با تصویر ذهنی درست، باورهای قدرتمندی برای خود و تیمش می ساختند.

دلیل موفقیت پل هانسی

یکی از اساتید موفقیت به نام باب پراکتور به پل هانسی گفت باید بدون آن که به برگه‌ی آمار فروش توجه کند، خودش را در بین ۱۰۰ شعبه‌ی برتر ببیند. به عبارت دیگر او می‌بایست طوری عمل می‌کرد که انگار همین حالا جزو ۱۰۰ شعبه‌ی برتر است.

او را بعدها به شعبه‌ی پیتزبرگ کانزاس که در رتبه‌ی ۱۶۳ قرار داشت، منتقل کردند.

و تنها شش ماه بعد، شعبه‌ی پیتزبرگ کانزاس در میان سایر شعب شرکت بیمه‌ی پرودنشال، در جایگاه یازدهم قرار گرفت.

ارتقا رتبه از ۱۶۳ به ۲ با ساخت باورهای قدرتمند

شعبه‌ی پیتزبرگ تنها در عرض شش ماه پس از مدیریت پل هانسی، در بین دو درصد شعب برتر قرار گرفت. و ظرف دو سال با اختلاف بسیار ناچیزی رتبه‌ی اول را از دست داده و در میان تمامی ۵۰۰ شعب در جایگاه دوم ایستاد. امروز پل هانسی معاون فروش کل منطقه‌ی جنوب غربی، مستقر در هیوستن تگزاس است. قطعاً او مردی است که به‌خوبی با قدرت خارق‌العاده‌ی تصویر ذهنی و ساخت باورهای قدرتمند آشناست.

باورهای قدرتمند

 

 

حکایت داوود و جالوت از باورهای قدرتمند

در جنگی که میان اهالی گات و قوم داوود درگرفته بود، جالوت، پهلوان تنومند گات‌ها، قوم داوود را به مبارزه طلبید. اما آنها که از هیبت او به وحشت افتاده بودند، حاضر به رویارویی با او نشدند.

سرانجام جوانی به نام داوود از میان قوم خود قدم به پیش نهاد.

داوود بدون زره و تنها با یک قلاب‌سنگ و چند عدد ریگ که از نهری در آن حوالی جمع‌آوری کرده بود، وارد میدان جنگ شد.

داوود به جالوت گفت:

تویی که با شمشیر و نیزه و سپر به جنگ من آمده‌ای، بدان که من از سوی پروردگار جهانیان و دارنده‌ی تمام لشکریان به جنگ تو آمده‌ام. امروز خداوند تو را مقهور من خواهد کرد.

در نهایت داوود، حریفی را که بسیار قوی‌تر از خودش بود شکست داد!  او تنها با یک سنگ که از قلاب‌سنگ خود پرتاب کرد، جالوت را شکست داد و پیروز شد.

تاثیر باورهای قدرتمند در میلیونر شدن باب و پت

باب و پت آرزو داشتند برای خودشان کار کنند آنها توانستند موفقیت در شغل آزاد خود را مجسم کنند. آنها با تجسم، باورهای قدرتمندی برای خود ساختند. بالاخره باب و پت شرکت خصوصی خود به نام «پنساکولا الکترونیکس»را تأسیس کردند.

 اگرچه باب و پت به سختی تلاش کردند با این وجود این شرکت تنها چند سال پس از افتتاح آن، تعداد زیادی کارمند در استخدام آنها هستند و به صدها مشتری در سراسر کشور خدمات ارزنده‌ای ارایه می‌دهند.

 درآمد آنها قابل‌توجه است و امروز ارزش خالص شـرکت آنها  البته اگر قصد فروش آن را داشته باشند  بیشتر از کل پولی است که باب در تمام سال‌هایی که برای شرکت قبلی کار می‌کرد، دریافت کرده بود.

آنها به لطف ساخت عادتهای قدرتمند و باورهای قدرتمند، میلیونر شدند.

قدرت عظیم باورها

 

 

لبه تیغ در باورهای قدرتمند

از قدیم گفته‌اند که مرز بین برد و باخت، به باریکی لبه‌ی تیغ است

یک نفر «نزدیک است» پروژه‌ای را به راه بیندازد … دیگری آن را راه اندازی می‌کند.

 یکی «چیزی نمانده» که کارش را تکمیل کند … دیگری آن را تکمیل می‌کند.

 یک نفر فرصتی را می‌بیند … دیگری آن را اجرا می‌کند.

دانش‌آموزی «کمی» با نمره قبولی فاصله دارد … دانش‌آموز دیگر قبول می‌شود (و اگرچه تفاوت نمرات آنها ممکن است کمتر از یک نمره باشد، اما همین یک نمره، یک دنیا تفاوت دارد!).

مثال هایی از لبه تیغ در باورهای قدرتمند

برای مثال، در بازی‌های المپیک ۱۹۷۶ در مونترال کانادا، هشت فینالیست در رشته‌ی دوی صد متر با هم رقابت می‌کردند؛ اما دونده‌ای که مدال طلای المپیک را از آنِ خود کرد فقط یک دهم ثانیه جلوتر از آخرین دونده‌ای بود که از خط پایان گذشت.

و این نشان می دهد کمی تلاش و مداومت در ساخت باورهای قدرتمند، می تواند ما را بسیار از دیگران پیش بیاندازد.

مثال دوم مسابقات اسب دوانی

در سال ۱۹۴۷، «مسلّح» (اولین اسب مسابقه در تاریخ مسابقات اسب‌دوانی که در طول مسابقات خود یک میلیون دلار برنده شد) مبلغ ۷۶۱۵۰۰ دلار برنده شد. اما اسب دیگری که در همان سال بعد از او در مقام دوم قرار گرفت، فقط ۷۵۰۰۰ دلار برنده شد (این اسب همیشه به اندازه‌ی «یک بینی» از «مسلح» عقب می‌ماند و مسابقه‌ی یک مایلی را با این تفاوتِ ناچیز می‌باخت) مسلح به‌اندازه‌ی کمتر از ۴% بر رقیب خود برتری داشته است!

و این مثال هم اهمیت مقداری تلاش و تداوم بیشتر در ساخت باورهای قدرتمند را نشان می دهد.

پیروزیِ میلت کمبل با تقویت باورهای قدرتمند

یکی از اشخاصی که باورهای قدرتمند را در خود ساخته بود، میلت کمبل است. میلت در بازی‌های المپیک ۱۹۵۲ در رشته‌ی دو و میدانی رقابت می‌کرد و مدال نقره را گرفت و در سال ۱۹۵۶ مدال طلا گرفت.

او اعتراف کرد که در دوران دبیرستان، بسیاری از ورزشکارانی که با او رقابت می‌کردند از وی سرتر بوده‌اند. اما به دلایلی، آنها از دنبال کردن این رشته‌ی ورزشی صرف نظر کرده بودند و لبه‌ی تیغ برای میلت این بود که او به تمرینات خود ادامه داده بود. او با تقویت ایمان و باور خود، ادامه دادن و ساخت باورهای قدرتمند، قهرمان جهان شد.

فیلم سینمایی لبهی تیغ

در فیلم سینمایی «لبه‌ی تیغ»  گروه هنرپیشگان این فیلم از هشت بازیگر اصلی و هشت بدلکار تشکیل شده بود

دستمزد این هشت هنرپیشه اصلی در فیلم مورد نظر در آن زمان جمعاً ۴۸۹۰۰۰ دلار بود. اما هشت بدل، روی هم رفته فقط ۶۵۳۴ دلار دریافت کرده بودند! شاید هنرپیشگان اصلی فقط کمی با استعدادتر از بدل‌هایشان بودند، اما دستمزدی که دریافت می‌کردند هفتاد و پنج برابر آنها بود!

در حقیقت آنها تنها با ساخت باورهای قدرتمند، هفتاد و پنج برابر دستمزد بیشتری دریافت می کردند.

فقط با کمی تلاش بیشتر و ساخت باورهای قدرتمند، می توانید در بلند مدت از سایرین پیش بیافتید و درآمد بسیار بیشتری کسب کنید.

تکرار فکر و خلق باور قوی

 

 

اولین قلب مصنوعی جهان بدلیل باورهای قدرتمند

دکتر رابرت جارویک که تنها ۳۶ سال دارد و طراح اولین قلب مصنوعی در جهان است او چند بار از سوی دانشکده ها رد شده و حتی به او گفتند در رشته دندانپزشکی فعالیت  کند

او در دانشکده‌ی پزشکی، هیچ یک از امتیازهای معمول را دارا نبود: او نه نمره‌های درخشانی داشت، نه مدرک آکادمیک آبرومندی و نه در آزمون ورودی پزشکی رتبه‌ی بالایی را کسب کرده بود. اما از قابلیت‌های نهفته‌ی مهمی چون باورهای قدرتمند، پشتکار و اشتیاق وافر برای موفقیت، برخوردار بود.

و همین باورهای قدرتمند، اشتیاق و پشتکار باعث شد اولین قلب مصنوعی دنیا را ابداع کند.

خانواده ای که با تقویت باورهای قدرتمند ثروتمند شدند

خانواده ای در تورنتو کانادا یک تعمیرگاه مکانیکی داشتند و با اینکه آنها ماهر و سخت کوش بودند ولی کار و بارشان بشدت کساد شده بود یکی از اساتید موفقیت با نام باب پراکتور فهمید مشکل آنها باور و طرز فکرشان است.

او به آنها گفت قبل از هر چیز باید تعمیرگاه خود را پر از خودروهایی که نیاز به تعمیر دارند، مجسم کنند. همچنین به آنها توصیه کرد، در کنار تجسم تعمیر کردن خودروها، تجسم کنند که درون خودرو را جارو برقی می کشند، بیرون خودرو را می‌شویند و شیشه هایش را برق می‌اندازند.

دو هفته بعد آنها با باب پراکتور تماس گرفتند که اینقدر مشتریانشان زیاد شدند که قادر به پاسخگویی شان نیستند.

و بتدریج در طی مدت زمانی آنها به استقلال مالی رسیدند و ثروتمند شدند.

این افزایش مشتری فقط با ساخت باورهای قدرتمند لبه تیغ انجام شده بود و لبه تیغ آنها، در برخورد خوب با مشتریان و‌ تر و تمیز کردن خودروهایشان بود.

باورهای قوی

 

 

فردی که درآمدی برابر سی چهل کارمند داشت

افراد زیادی هستند که درآمدی بسیار بیشتر از دیگران در شغلی یکسان دارند.

 آیا فکر می‌کنید این افراد واقعاً سی یا چهل برابر بهتر از همکارانشان بودند؟ البته که نه!  احتمالاً فقط سه یا چهار درصد بهتر عمل می‌کردند. اما قطعاً درآمد آنها با هم قابل قیاس نیست. این تفاوت از کجا حاصل شده است؟ شاید دلیلش برنامه‌ریزی روزانه‌ی آنها باشد یا شاید آن یک ساعت مزبور را به تمرین اختصاص داده باشند. و شاید آنها باورهای قدرتمند را در خود ایجاد کردند.

 به هر حال، دلیل آن هر چه باشد، مطمئن باشید که تفاوت به باریکی لبه‌ی تیغ است!

جمع بندی

در این مفاله به نحوه ساخت باورهای قدرتمند اشاره کردیم و نفش تصویرسازی را بررسی کردیم  به نحوه کسب ثروت اشاره کردیم و نمونه هایی از افرادی موفق که میلیونر شده بودند را مثال زدیم به نحوه خرید خانه با باورهای قدرتمند اشاره کردیم

به باورهای قدرتمند یک ماهیگیر اشاره کردیم و تمریناتی برای ساخت باورهای قدرتمند بیان کردیم، به داستان پل هانسی و موفقیتش اشاره کردیم، داستان میلیونر شدن باب وپت، حکایت جالوت و داوود، لبه تیغ و نقش باورها در آن اشاره کردیم و به توضیحات دیگری اشاره شد که با مطالعه مقاله می توانید از مطالب آن بهره مند گردید

شاد و سعادتمند و ثروتمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید